10 грудня - Нобелівський день: церемонія вручення Нобелівської премії

ukrmedia10 грудня - Нобелівський день: церемонія вручення Нобелівської премії

Нобелівський день - одна з ключових подій в суспільному
та інтелектуальному житті Швеції і Норвегії.


Одна з ключових подій в суспільному та інтелектуальному житті Швеції і Норвегії — Нобелівський день (Nobeldagen) — церемонія вручення однієї з найпрестижніших міжнародних нагород — Нобелівської премії, яка проходить щорічно 10 грудня, передає Ukr.Media. Вона присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи і великий внесок у культуру і розвиток суспільства і користується міжнародним визнанням, як найпочесніше громадянське відмінність.

Альфред Нобель

Її засновником був Альфред Нобель — відомий шведський хімік, інженер і винахідник, на рахунку якого 355 винаходів (найвідоміше серед них — динаміт). За своє життя Нобель накопичив значний стан (більшу його частину він отримав як раз завдяки впровадженню власних винаходів), основну частину якого він заповів на заснування міжнародної премії. До речі, останній варіант свого знаменитого заповіту Нобель підписав майже за рік до своєї смерті —
27 листопада 1895 року.

Результатом цього заповіту стала організація Нобелівського фонду. На сьогоднішній день за присудження Нобелівських премій у всіх галузях науки і культури відповідають шведські організації. Винятком є Нобелівська премія миру – кому присудити цю нагороду, вирішує Норвезький Нобелівський комітет.

Є кілька цікавих пунктів, які регламентують вибір лауреатів. Так, Нобелівською премією можуть нагороджуватися лише окремі особи, а не установи (за винятком знову ж Премії миру — вона може присуджуватися як окремим особам, так і організаціям). В одній номінації Нобелівської премії можуть бути нагороджені дві роботи. Це правило, введене тільки в 1968 році, де-факто завжди дотримувалося. Грошова винагорода при цьому ділиться спочатку порівну між роботами, а потім так само порівну між їх авторами.

У Стокгольмі король Швеції вручає премії в галузі фізики, хімії,
фізіології і медицини, літератури та економіки

Нобелівська премія не може присуджуватись посмертно. Але якщо претендент був живий на момент оголошення про присудження йому премії (у жовтні) і помер до церемонії вручення (10 грудня поточного року), то премія за ним зберігається. Премія може не присуджуватися, якщо члени відповідного комітету не обрали достойних робіт серед представлених на конкурс. У цьому випадку призові кошти зберігаються до наступного року. Якщо ж і тоді не буде вручена премія, вони передаються в закритий резерв Нобелівського фонду. У свою чергу лауреати, отримали премії, повинні виступити з так званою «Нобелівською меморіальною лекцією», яка публікується потім Нобелівським фондом в особливому томі.

Процедурі нагородження номінантів передує велика робота, яка ведеться круглий рік численними організаціями по всьому світу. Остаточний відбір лауреатів проводять шведська Королівська академія наук, Шведська академія, Нобелівська асамблея Каролінського інституту і Норвезький нобелівський комітет. Зазвичай це відбувається в жовтні. А 10 грудня, у річницю смерті Альфреда Нобеля (10 грудня 1896 року), лауреатів нагороджують у столицях двох країн.

Крім самої церемонії вручення премії урочистості, присвячені цій події, включають в себе ще дві важливі складові – Нобелівську вечерю і Нобелівський концерт.

10 грудня - Нобелівський день: церемонія вручення Нобелівської премії