Університету імені Альфреда Нобеля

Гаряча лінія

067-626-25-52

Проєкт Модуль Жан Моне 2024-2027 // EuCompet

Міждисциплінарний європознавчий курс «Конкурентоспроможність Європи в новій глобальній економіці» складається з шести модулів, зосереджених на вивченні та дослідженні 9 взаємодоповнювальних драйверів Стратегії конкурентоспроможності ЄС 2030:

Модуль І. Єдиний ринок як чинник економічної стійкості Європи (доц. Задоя О.А.)

Модуль II. Досягнення сталого енергетичного майбутнього для Європи: Ukraine crisis (проф. Федулова С.О.)

Модуль III. Приватний капітал та державні інвестиції (доц. Задоя О.А.)

Модуль IV. Стимулювання цифрової трансформації Європи (доц. Лимонова Е.М.)

Модуль V. Зростання робочих місць: Ukraine crisis (доц. Лимонова Е.М.)

Модуль VI. Виведення на ринок нових рішень глобальних суспільних проблем (проф. Федулова С.О.)

I. The Single Market as a Factor of Europe’s Economic Stability (Prof. Anatolii Zadoia)

II. Achieving a Sustainable Energy Future for Europe: Ukraine Crisis (Prof. Alisa Mahdich)

III. Private Capital and Public Investment (Prof. Anatolii Zadoia)

IV. Stimulating Europe's Digital Transformation (Prof. Alisa Mahdich)

V. Jobs rising: Ukraine Crisis (Assoc. Prof. Kliuchnyk Ruslan)

VI. Bringing New Solutions to Global Social Problems to the Market (Assoc. Prof. Kliuchnyk Ruslan)

Зазначений європознавчий курс викладається здобувачам вищої освіти бакалаврського рівня двома мовами (україномовна та англомовна бакалаврські програми). До групи україномовного навчання також приєднуються студенти Університету 3-го віку.

«Конкурентоспроможність Європи в новій глобальній економіці»

Анотація курсу: Підвищення конкурентоспроможності Європи було давнім викликом. Хоча Європа залишається одним із найбільш інноваційних, безпечних і процвітаючих регіонів, вона відстає від США та втрачає позиції порівняно з Китаєм за різними ключовими показниками. Рішення ЄС про початок переговорів з Україною щодо її вступу актуалізує питання дослідження рівня конкурентоспроможності Європейського Союзу та впливу розширення ЄС і його позиції у сучасному світі. Питання конкурентоспроможності ЄС виходить за рамки теоретичних досліджень та набувають важливого практичного значення.

За цих умов надважливим є вивчення питань конкурентоспроможності нинішніми студентами, від яких у найближчі роки буде залежати реалізація потенційних переваг та мінімізація можливих загроз Європейській конкурентній позиції. Сьогодні з огляду на зростання геополітичної невизначеності та зростання глобальних викликів, Європа потребує рішучих дій, щоб посилити свою стійкість до зовнішніх шоків і зберегти свій міжнародний авторитет. 

Розгляду саме цих та подібних проблем присвячено курс «Конкурентоспроможність Європи в новій глобальній економіці». На користь його вивчення можна навести щонайменше два вагомих аргументи. По-перше, студенти отримають нові та актуальні знання, володіння якими дозволяє майбутнім фахівцям робити свідомий вибір у сфері своєї діяльності. По-друге, оскільки основними слухачами освітнього курсу будуть здобувачі спеціальності «Міжнародні економічні відносини», то отримання знань з питань європейської конкурентоспроможності є елементом їх професійної підготовки.

Метою курсу є формування у здобувачів системи знань у сфері побудови європейської стратегічної автономії та шляхів забезпечення конкурентоспроможності ЄС у нових геостратегічних реаліях, з акцентом на щільну прив’язку України до європейського ринку та ділової культури; а також шляхів досягнення сталого енергетичного майбутнього Європи; цифрової трансформації; зростання робочих місць під впливом війни в Україні; нових рішень глобальних суспільних проблем. У ході вивчення курсу формуються як загальні компетентності (уміння мислити масштабно та комплексно, розуміння взаємопов’язаності та причинно-наслідковості подій, цінування та повага різноманітності та мультикультурності тощо), так і специфічні (уміння аналізувати зовнішнє середовище та оцінювати його сплив на сферу майбутньої професійної діяльності).

За підсумками вивчення курсу здобувачі будуть:

– розуміти питання забезпечення конкурентоспроможності ЄС, його стратегічної автономії та впливу на зазначені процеси російсько-української війни;

– усвідомлювати перспективи європейської стратегічної автономії під впливом російсько-української війни та інших геополітичних впливів;

– мати навички до створення ефективних дискусійних панелей стосовно питань економічного розвитку ЄС та України і шляхів досягнення стратегічної автономії;

– вміти враховувати проблематику європейського розвитку, конкурентоспроможності ЄС та впливу розширення ЄС на економічні процеси у сучасному світі;

– усвідомлювати шляхи досягнення сталого енергетичного майбутнього Європи; цифрової трансформації; зростання робочих місць під впливом війни в Україні.

Тематичний зміст курсу:

Змістовий модуль 1. Єдиний ринок як чинник економічної стійкості Європи

Тема 1. Конкурентоспроможність Європейського Союзу: сучасний стан та перспективи

Тема 2. Єдиний ринок ЄС: проблеми адаптації до нових реалій

Змістовий модуль 2. Досягнення сталого енергетичного майбутнього для Європи: Ukraine crisis

Тема 3. Досягнення кліматично нейтральної економіки: енергетичні системи майбутнього та чистий водень

Тема 4. Інновації для конкурентоспроможної та кліматично нейтральної економіки в Європі

Змістовий модуль 3. Приватний капітал та державні інвестиції

Тема 5. Приватне європейське інвестування та шляхи його активізації

Тема 6. Вплив державних інвестицій на посилення конкурентоспроможності ЄС

Змістовий модуль 4. Стимулювання цифрової трансформації Європи

Тема 7. Основи цифрової трансформації Європи

Тема 8. Стратегія ЄС щодо формування цифрової трансформації в Європі

Змістовий модуль 5. Зростання робочих місць: Ukraine crisis

Тема 9. Ринок праці в Європі: основні проблеми та вплив повномасштабної війни росії проти України

Тема 10. Особливості сучасного розвитку ринку праці в Україні

Змістовий модуль 6. Виведення на ринок нових рішень глобальних суспільних проблем

Тема 11. Природно-екологічні проблеми та перспективи їх вирішення

Тема 12. Соціально-економічні проблеми та перспективи їх вирішення

Силабус

Guidebook

Навчальні матеріали до вивчення курсу

Learning materials

Методичні вказівки до виконання індивідуальних завдань

Guidelines for individual assignments

Література до вивчення курсу

Програма професійного і науково-педагогічного стажування в Лабораторії міжнародного регіонознавства «Стратегічна автономія та конкурентоспроможність ЄС в новій глобальній економіці»

Щороку в рамках реалізації міжнародного проєкту EuCompet проводиться професійне і науково-педагогічне стажування в Лабораторії міжнародного регіонознавства за програмою «Стратегічна автономія та конкурентоспроможність ЄС в новій глобальній економіці».

Для реалізації зазначеного стажування проводяться 12 вебінарів протягом року в розрізі трьох дискусійних панелей:

  1. Єдиний ринок як ключовий актив ЄС і рушій його конкурентоспроможності.
  2. Нова глобальна економіка чистої енергії.
  3. Сильніша цифрова промислова Європа.

Заходи відкриті для студентів, освітян та науковців з України та Європи; представників української та європейської громадськості (організацій громадянського суспільства); представників державних органів влади України та органів місцевого самоврядування, служб безпеки України і всіх інших зацікавлених осіб.

Програма стажування передбачає дистанційну форму навчання. 12 занять проводяться у формі онлайн вебінарів.

Дистанційна форма навчання відбувається на платформі Google Classroom із застосуванням технології Zoom і передбачає роботу над запропонованими темами за допомогою консультанта та виконання підсумкового індивідуального проєкту.

Навчальний план стажування містить 90 годин, 3 ECTS-кредити. При виконанні програми в повному обсязі учаснику видається сертифікат про стажування.

Цикли вебінарів планується проводити всі три роки існування проєкту в оновлених версіях. Учасники вебінарів другого та третього року існування проєкту також зможуть отримати сертифікати про стажування із зазначенням годин, кредитів.

Надалі, по завершенню проєкту EuCompet, даний контент буде розміщений у віртуальній бібліотеці Lab-IRS та віртуальній бібліотеці Університету імені Альфреда Нобеля.

Інформаційний лист програми стажування (11 листопада – 24 лютого 2025 р.)

Програма професійного і науково-педагогічного стажування «Стратегічна автономія та конкурентоспроможність ЄС в новій глобальній економіці»

Вимоги до індивідуального проєкту

Графік проведення вебінарів (11 листопада – 24 лютого 2025 р.) 

Віртуальний контент циклу вебінарів

Перелік індивідуальних проєктів 

Європейські читання 2024

В рамках діяльності «Лабораторії міжнародного регіонознавства» (Lab-IRS), що відкрита за умовами проєкту Еразмус+ Модуль Жан Моне EuSANU при кафедрі глобальної економіки та яка стала базою створення полюса європейських знань в Університеті імені Альфреда Нобеля, запроваджуються Європейські читання з презентацією річного моніторингового звіту ‘’Україна та Європейський курс на зміцнення конкурентоспроможності в новій глобальній економіці’’.

Європейські читання будуть проводитись по завершенню викладання міждисциплінарного європознавчого курсу «Конкурентоспроможність Європи в новій глобальній економіці»

Студенти спеціальності «Міжнародні економічні відносини» візьмуть участь у навчальних воркшопах та менторських сесіях, на яких виступатимуть досвідчені спікери – представників роботодавців, науковців, представників різних рівнів освіти та громадянського суспільства.

В рамках заходу буде організовано дискусійні панелі (україномовна секція та англомовна секція). Центральним заходом «Європейських читань» є менторська панель, на якій виступають спеціалісти міжнародного рівня з багатим практичним та науковим досвідом.

Також на Європейських читаннях будуть презентовані річні моніторингові звіти «Україна та Європейський курс на зміцнення конкурентоспроможності в новій глобальній економіці».

Основою зазначеного звіту є мікродослідження студентів, які вивчали європознавчий курс «Конкурентоспроможність Європи в новій глобальній економіці» та підготували індивідуальні завдання у вигляді мікродосліджень за напрямами 9 взаємодоповнювальних драйверів Стратегії конкурентоспроможності ЄС 2030.

Звіт складається з наступних розділів:

– Україна і конкурентоспроможність ЄС сьогодні

– Функціонуючий Єдиний Ринок

– Доступ до приватного капіталу та інвестицій

– Державні інвестиції та інфраструктура

– Дослідження та інновації

– Енергетика

– Циркулярність

– Цифровізація

– Освіта та навички

– Торгівля та відкрита стратегічна автономія

Учасники Європейських читань отримають іменні сертифікати про участь.

Річний моніторинговий звіт «Україна та Європейський курс на зміцнення конкурентоспроможності в новій глобальній економіці» буде розміщуватись на сторінці «Лабораторії міжнародного регіонознавства» (Lab-IRS) в розділі «дослідження».

Програма Європейських читань 2024

Спікери Європейських читань 2024

Річний моніторинговий звіт «Україна та Європейський курс на зміцнення конкурентоспроможності в новій глобальній економіці» 2024

school and education

Гаряча лінія

067-626-25-52